50 yıllık ‘sol ittifak’ seçimi kaybetti: Koltuğundan olan Tezcan Karakuş Candan oy kullanan mimarları hedef aldı

Mimarlar Odası

Ankara Şube seçimlerinde 2022 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten ve Son 10 yılı başkanlık olmak üzere 20 yıldır TMMOB Ankara yönetiminde olan

Tezcan Karakuş Candan

‘ın yerine

Derya Başyılmaz

yeni başkan oldu. Seçim sonuçlarına göre, turuncu listeden Derya Başyılmaz 1033 oy alırken, mavi listeden Tezcan Karakuş Candan 807 oy, kırmızı listeden Banu Taner ise 433 oy aldı. Yenilikçi Mimarlar Grubu’nun lideri olan Başyılmaz ve yönetimi seçimi kazanan taraf oldu.

Oy kullanmaya gelen mimarları hedef gösterdi

TMMOB Ankara şubesinde 50 yıllık sol hakimiyetini bitiren seçim sonucunu hazmedemeyen Candan CHP’in kanalı Halk TV’de seçimde oy kullanmaya gelen mimarları hedef aldı. Candan

“Yeniçeri ordusu gibi önde reislerin arkasına takılan ve otobüslerle oy kullanmaya gelen mimarlık grubuyla karşılaştık.”

ifadelerini kullandı.

Devlet memurluğundan atılmıştı

CHP’li Çankaya Belediyesi’nde görevli olan ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı olan Tezcan Karakuş Candan, 2022 yılında devlet memurluğundan İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda, Candan’a

“işe gitmeden maaş aldığı ve haksız kazanç sağladığı”

gerekçesiyle memurluktan çıkarılma cezası verilmişti. Rapora göre Candan’ın 7 yıl 5 ay süresince sadece 60 kez işe gittiği ve toplamda bin 567 gün izin ve rapor izni kullandığı tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx