Almanya Erdoğan’ın ziyaretine kilitlendi: Türkiye zorlu ancak vazgeçilmez partner

Erdoğan bugün Almanya’ya gidiyor. Ziyaret Alman basınının da yorum köşelerinde geniş yer buluyor. Yorumların önemli bir kısmı, Türkiye ile diyaloğun önemine odaklanıyor.

ZORLU ANCAK VAZGEÇİLMEZ BİR PARTNER

Hannoversche Allgemeine Zeitung’daki yorumda Türkiye’nin Almanya için “zorlu, ancak vazgeçilmez” bir partner olduğu vurgulanıyor:

“Türkiye pek çok açıdan zorlu, kimi zaman hayal kırıklığına uğratan, moral bozucu; ama vazgeçilmez bir partner olmayı sürdürüyor. Bu durum, örneğin Almanya’nın AB’nin Ankara ile olan mülteci anlaşmasını yeniden canlandırmak için çalışması gereken göç meselesi için geçerli. Aynı zamanda Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğini bloke ederek ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu gösterdiği NATO için de geçerli. Ayrıca  Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’le birlikte tahıl anlaşmasına yönelik arabulucuğu üstlenerek Rus işgalinden bu yana elde edilen  tek diplomatik başarıya imza attığı Ukrayna savaşı için de geçerli. Erdoğan’ın çalışma ziyareti, ikili ilişkileri iyileştirmeye katkı sunarsa bunun iki tarafa da yararı olur.”

TÜRKİYE KÖPRÜ KURUCU ÖNEMLİ AKTÖR

“Türkiye Batı ile İslam dünyası arasında olası bir köprü kurucu olarak önemli bir aktör, NATO üyesi olarak ve tabii göç politikası açısından da önemli bir partner. Bunun yanı sıra, Almanya’da kısmen anavatanlarıyla çok sıkı bağları olan üç milyon Türkiye kökenli yaşıyor. Erdoğan’a yapılan daveti geri çekmek Almanya’nın çıkarları açısından yarardan çok zarar getirir. Bu zorlu, ancak etkili partnerle diyalog kesilmemeli. Yalnızca iletişimde kalındığında etki yaratılabilir ve sesinizi duyurabilirsiniz.”

KAYNAK: DW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx