Apple’ın amacı Google’ın yerine kendi arama motorunu getirmek olabilir

Arama motorları arasında Google, en popüler tercih olmaya devam ediyor ve en yaygın olarak kullanılan arama motorudur. Milyarlarca cihaz, Apple tarafından üretilenler de dahil olmak üzere Google Arama’yı varsayılan arama motoru olarak kullanıyor. Ancak Apple, ürünlerinde üçüncü taraf teknolojileri kullanma konusunda pek hevesli değil. Aslında Cupertino merkezli şirket, cihazlarında tercih edilen seçenek olarak Google’ı değiştirebilecek kendi arama motorunu geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın raporlarına göre, Apple “yıllardır arama teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyor”. Rapor, iPhone üreticisinin hala kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğunu belirtiyor, ancak dahili arama teknolojisi mükemmel bir duruma gelirse, Apple kullanıcıları Google ile karşılaştırıldığında daha entegre ve özel bir çözümün tadını çıkaracak.

Apple, bazı uygulamalarında arama teknolojisini zaten test ediyor. Apple’ın arama çabaları, kullanıcılara cihazlarındaki şeyleri bulmalarına yardımcı olan Spotlight’ta açıkça görülebilir.

Apple’ın amacı Google’ın yerine kendi arama motorunu getirmek olabilir

“Birkaç iOS ve macOS sürümü önce, Apple bu araca web arama sonuçları eklemeye başladı. Kullanıcıları doğrudan sorularına cevap verebilecek sitelere yönlendirdi. Zamanla bu sonuçlar, ya Microsoft’un Bing’ini ya da Alphabet’in Google’ını kullandı. Siri de web sonuçları sunmak için bu teknolojiyi kullanıyor” diye belirtiyor Bloomberg raporu.

Apple’ın arama teknolojisine olan ilgisi, Bing arama motorunu satın almak için Microsoft ile söylentilere göre görüşmeler yapmasıyla da kanıtlanmıştır. Cupertino şirketi satın almayı gerçekleştirmedi, ancak bu keşif amaçlı görüşmeler, şirketin bu konudaki ilgisini doğruladı.

Eğer Apple ürünlerinde Google’ı değiştirirse, sonuncusu gelirinde önemli bir düşüş görecektir. Sonuçta, Mountain View şirketinin arama teknolojilerini kullanan milyarlarca Apple ürünü, iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook’lar bulunmaktadır. İlginç bir şekilde, Bloomberg, Apple’ın Google’ın arama reklam gelirlerinden bir kesim aldığını ve bu komisyonun son yıllarda yılda yaklaşık 8 milyar dolar getirdiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx