Başka Bir Uydu Mümkün mü? Bilim İnsanları Dünya’nın Yeni Ayını Buldular!

Yeni bir çalışma, Dünya’nın yeni bir ay ya da en azından bir ‘yarı ay’ a sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yarı-ay, Dünya’nın etrafında dönen, ancak yer çekimsel olarak Güneş’e bağlı olan bir uzay kayasıdır. Bilim insanları bu yarı-ayın 3,700 yıl boyunca etrafta olacağını ve Dünya’da yaşayanlara hiçbir tehdit oluşturmadığı söylüyorlar.

2023 FW13 olarak adlandırılan bu kuasar, Hawaii’deki Haleakala yanardağının tepesindeki Pan-STARRS teleskopunu kullanan uzmanlar tarafından keşfedildi.

Uzmanlar, eski kozmik yoldaşın M.Ö. 100’den beri Dünya’nın etrafında olduğuna ve MS 1.500’e kadar gezegenimizin yörüngesinde en az 3.700 yıl daha dönmeye devam edeceğine inanıyor.

Neyse ki, 2023 FW13 veya 469219 Kamoʻoalewa adı verilen benzer bir yarı-ayın Dünya’daki insanlar için herhangi bir tehlike oluşturduğuna inanılmıyor.

Gökbilimciler yeni bir ‘yakın ay’ keşfettiler, Dünya’nın etrafında dönen ancak yer çekimsel olarak Güneş’e bağlı bir uzay kayası. Dünya’nın ikinci ayı için birkaç aday önerildi, ancak hiçbiri doğrulanmadı.

Yarı uydular nedir?

2023 – FW13 bir yarı-aydır – Güneş’in etrafında dönen ancak Dünya’ya yakın kalan Dünya’ya yakın asteroitlerin bir alt sınıfıdır.

Yarı-aylar, Dünya’nınkine çok benzeyen Güneş etrafındaki eliptik (mükemmel dairesel olmayan) yörüngeleri takip eder.

Genellikle Ay gibi Dünya’nın yörüngesinde dönüyor gibi görünürler, ancak gerçekte Dünya’dan ziyade Güneş’e yer çekimsel olarak bağlı kalırlar.

“Yarı-uydular” olarak da bilinen yarı-uydular, genellikle gezegenimizin yörüngesinde doğal bir uydu (“Luna” olarak bilinir) gibi görünür.

Fakat onlara ‘yarı’ öneki verilir, çünkü yer çekimsel olarak Dünya’dan ziyade Güneş’e bağlıdırlar ve Luna için olduğu gibi tam tersi değildir.

2023 FW13, Ay’ımızdan farklıdır, çünkü Dünya’nın “sırt topu” nun çok dışında, yerçekiminin uyduları çeken baskın kuvvet olduğu gezegensel bir cismin etrafındaki bölgenin çok dışında yörüngede dönmektedir.

Dünya’nın höyük küresinin yarıçapı 932.000 mil (1.5 milyon km) iken, 2023 FW13’ün Dünya’dan yarıçapı biraz daha büyüktür (yaklaşık 1.6 milyon mil).

“Halkanın boyutu – yarıçaptaki yaklaşık 0.18 astronomik birim – o kadar büyük ki, Dünya hareketinde temel bir rol oynamıyor” diyor Boulder, Colorado’daki Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı olan Alan Harris.

“2023 FW13 Dünya’ya tesadüfler dışında hiçbir şekilde bağlı değildir.

Uydu hem Güneş’in hem de yakındaki gezegenin yörüngesindedir ancak yerçekimsel olarak gezegene değil, Güneş’e bağlıdır.

Genel bir yarı-uydu yörüngesinin şematik diyagramı. 

Aşağıdaki görsel 2023 FW13’ün yörüngesini uydu, güneş ve güneş sistemindeki diğer gezegenlerle ilişkili olarak gösteren çevrimiçi bir simülatördür.

Hawaii’nin Maui adasında soyu tükenmiş bir volkan olan Haleakala’nın tepesinde bulunan Pan-STARRS teleskopu kullanılarak keşfedildi.

2023 FW13 ilk olarak 28 Mart’ta PanSTARRS tarafından tespit edildi ve varlığı diğer birkaç teleskop tarafından doğrulandı.

Onaylandıktan sonra, Uluslararası Astronomi Birliği’nin (IAU) Küçük Gezegen Merkezi tarafından dahil edilen 2023 FW13 oldu.

2023 FW13’ün büyüklüğü belirsiz olsa da, asteroit uzmanı Richard Penzel, çapının 10 ila 15 metre arasında olduğunu tahmin ediyor.

Bu, 2.159 mil olan Ay’ımızın çapının sadece küçük bir kısmıdır (Ay, büyüklüğünden ziyade yörünge özellikleri nedeniyle bu şekilde sınıflandırılmasına rağmen).

2023 FW13’ün Güneş etrafındaki yörüngesi, Dünya’nınkiyle aynı zaman alıyor – 365.42 gün (1.0005 Dünya yılı).

Yörünge yolculuğunda Dünya’nın etrafında dönerken, bu yörünge o kadar uzundur ki, Mars’ın ve Venüs’ün yarısına ulaşır.

Dünya’nın birçok tanınmış kozmik arkadaşıvar Birçoğu yarı uydulardır, ancak 2023 FW13 daha fazlasının keşfedilmesinin muhtemel olduğunu göstermektedir.

Yarı-uydular, sonunda gezegenin yörüngesinden ayrılmadan önce birkaç on yıldan fazla bir süre boyunca Dünya etrafında ‘istikrarlı’ bir yörünge izleme eğilimindedir.

2023 FW13 özeldir çünkü yüzyıllar boyunca aynı durumda olacak ve “gelecek yüzyıllar boyunca” öyle kalacaktır diyor amatör astronom Tony Dunn.

Adı yalnız seyahat eden yavru anlamına gelen Kamo’oalewa, 2016 yılında Hawaii’deki PanSTARRS teleskobu tarafından keşfedildi. Dünya ve Güneş’e göre yörüngesi görüntülendi. Dunn tarafından oluşturulan ve 2023 FW13’ün Ay, Güneş ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlere göre yörüngesini gösteren çevrimiçi simülasyon.

469219 Kamoʻoalewa veya 2016 HO3 olarak bilinen bir başka popüler yarı-uydu, Nisan 2016’da PanSTARRS tarafından keşfedildi.

Arizona Üniversitesi’nde uzman olan Renu Malhotra’ya göre, 469219 feet çapında olan 330 Kamoʻoalewa, gelecekte yaklaşık 300 yıl boyunca bu yörüngede kalacak.

Malhotra, 469.219 Kamo’oalewa’nın ayımızın eski bir parçası olabileceğini bulan yeni bir çalışma yazdı.

Uzay kayasından yansıyan ışığın analizi, NASA’nın Apollo görevlerinden ay kayalarında bulunan minerallerle aynı malzemeden yapıldığını öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir