Diş Hekimlerinin Israrla Uzak Durmanızı Belirttiği Birbirinden Zararlı Besinler

Diş sağlığımız, yaşam kalitemizi etkileyen çok önemli bir konu. Dişlerimizde oluşan bir çürük veya hastalık vücudumuzun diğer noktalarını da tehlikeye sokabilir! Detaylar?

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/food-d…

Hayatın yoğunluğu ve son zamanlarda gerek ülkemizde gerek dünyada hepimizi etkileyen durumlardan dolayı diş kontrollerimizi erteliyor olabiliriz.

Ancak diş sağlığı ve muayyenesinin ertelenmemesi gerekir.  Araştırmalar, diş sağlığınız ile kardiyovasküler yani kalp hastalıklarının ve hatta romatoid artrit arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir. Augusta Üniversitesi Genel Diş Hekimliği Bölümü Başkanı Dr. Kim Capehart:

 ‘Gerekli kontroller ve bakım sağlanmaz ise bakteriler büyüyebilir ve birçok hastalığa neden olabilir. Aynı zamanda bu bakteriler, vücudun diğer bölgelerinde de sorunlara yol açabilir.’

Capehart, devam eden diş ağrısının ruh sağlığını da etkileyebileceğini belirtti. Tüm bunlar, diş sorunlarının mümkün olduğunda kaçınmak ve tedavi edilmeniz gerektiğine işaret etmekte.

Dişlerinizi sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda, diş hekimlerinin özellikle zararlı olduğunu söylediği bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bazıları çürükler için bir üreme alanı oluştururken diğerleri diş kırıklarına neden olabilir. Diş hekimlerinin tavsiyeleri ışığında, hangi yiyecek ve içeceklerin dişleriniz için tehlikeli olduğunu ve dişlerinizi korumak için neler yapabileceğinizi paylaşıyoruz?

Narenciye gıdaları

Narenciye mükemmel bir C vitamini kaynağı olduğu için sağlığınız için faydalıdır ancak asidik yapısı dişleriniz için tehlike arz edebilir. TikTok kanalında diş sağlığı ipuçları paylaşan ve Arizona’da yaşayan diş hekimi Dr. Jossen Gastelum’a göre, narenciye ağzınızdaki asit seviyesini artırabilir.

‘Portakal veya greyfurt, temelde herhangi bir narenciye… ağzınızdaki pH’ın düşmesine neden olabilir, bu da onu asidik hale getirir.’ 

Böylelikle bu, dişin demineralizasyonuna ya da diş minesinin tahrip olmasına yol açabilir.

Buz

‘Birçok insanın buzu gerçekten sevdiğini biliyorum – bu dişleriniz için iyi değildir,’ diyen Capehart, buzun soğukluğunun hassas dişlere sahip kişiler için zor olabileceğine ve sertliğin diş kırılmalarına yol açabileceğine dikkat çekti. Bir bardak buzlu su içmek illa ki bir tehdit oluşturmaz; tehdit daha çok çiğneme durumunda ortaya çıkar.

‘İster inanın ister inanmayın, pek çok insan buz yiyor… Bir bardak buz alıp yemeye başlıyorlar.’

Şeker

Capehart, asidik ve yapışkan yiyeceklerin dişlere zarar verdiğini, özellikle toffe, karamel ve sakızlı solucanlar gibi ürünlerin diş oluklarına sıkışabileceğini ve fırçalamakla çıkmayabileceğini belirtti. Geride kalan şekerlerin çürüklere neden olabileceğini de ekledi.

Ekmek ve kraker

Capehart ve Gastelum, ekmek ve krakerlerin dişlere yapışarak diş sorunlarına neden olabileceğini belirtti. Bu yiyeceklerin şekere dönüşerek çürüklere yol açabileceği de söyledikleri arasında yer aldı.

Soda ve enerji içecekleri

Gastelum, sodanın aşırı asidik olduğunu ve dişlere zarar verebileceğini belirtti. Kronik soda tüketiminin meth kullanımına benzer diş çürümesine yol açabileceğini söyledi. Ayrıca enerji içeceklerinin de yüksek şeker ve asit içeriği nedeniyle dişlere zararlı olduğunu vurguladı.

Kahve

Capehart ve Gastelum, kahvenin dişlere zararlı bir asitli içecek olduğunu belirtiyor. Şeker eklenmesi durumunda zararın iki katına çıktığını, ayrıca kahvenin diş lekelerine neden olduğunu belirtmekteler.

Peki, diş sağlığımıza fayda sağlayacak besinler neler? ?

Taze sebzeler ve elma, dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Kereviz ve peynir, plağı mekanik olarak çıkarabilir ve ağızdaki asitleri nötralize edebilir. Peynir ayrıca kalsiyum içerir ve tükürük salgısını uyarır, bu da ağızdaki pH seviyelerini dengeler. Su, süt ve yeşil çay da ağızdaki sağlıklı asitlik seviyelerini korur. Yeşil çay, kahve içmeyi sevenler için iyi bir alternatif olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx