Yunanistan’da yangınlar: En az 26 göçmen yanarak hayatını kaybetti, Atinalılar ırkçılığa karşı eylemdeydi

T24 Dış Haberler

Yunanistan’ın birçok bölgesinde orman yangınları sürüyor. Ülkenin kuzeydeki Türkiye sınırında bulunan Evros (Meriç) bölgesinde çıkan yangında iki gün önce göçmenlere ait olduğu düşünülen cansız bedenler bulunmuştu.

Yunan haber siteleri şu ana kadar 26 yanmış cansız beden tespit edildiğini yazıyor. Cansız bedenlerin Türkiye’den Yunanistan tarafına geçen göçmenler olduğu tahmin ediliyor.

Göçmenlerin saklanmak için Dadia Ormanı Milli Parkı’na sığındıkları ve buraya ulaşan yangınlar nedeniyle yanarak yaşamlarını yitirdikleri değerlendiriliyor. 

Evrensel gazetesinin aktardığına göre, Dadia Ormanı’ndaki duruma dair Prin gazetesinde yayımlanan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Göçmenlerin hangi koşullar altında yandığını hâlâ bilmiyoruz. Cesetlerin kim tarafından ve nasıl teşhis edileceğini, hangi toplu mezarın onları yutacağını bilmiyoruz… Ancak medya, göçmenlerin muhtemelen ülkeye yasa dışı yollardan girdiklerini belirtmekte gecikmedi ve onları korumanın devletin sorumluluğu olmadığını ima etti. Aynı zamanda, Evros’taki polis ve askeri güçlerin, göçmenlerin ülkeye geçmeye yönelik en ufak bir girişimini bile engellemek için en üst düzeyde alarmda olduğunu bildirdi. Akbabalardan daha vahşi bir yırtıcı olan kapitalizm, insanları köklerinden söküp atıyor ve daha az ‘şanslı’ olanları ölüme sürüklüyor.”

Ülkedeki bazı ırkçı gruplar, sarsıcı yangınların göçmenler nedeniyle çıktığı iddiasını yayıyor. Evros bölgesinde çok sayıda mültecinin metal bir karavana kilitleyerek görüntüleri sosyal medyadan paylaşan üç kişi gözaltına alındı. 


Karavanlara kilitlenen göçmenler | Fotoğraf: ‘@efsyntakton’ adlı Twitter hesabı

Sol ittifaktan tepki

Öte yandan sol ve sosyalist partilerin ittifakı olan Antarsya adına yapılan açıklamada da “Dadia Ormanı’nda onlarca göçmenin yanarak ölmüş halde bulunması, Yeni Demokrasi iktidarının bir başka ırkçı suçudur” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Göçmenler, ELAS (Yunanistan polisi) ve paramiliter faşist grupların zulmünden saklanmaya çalışırken yangında mahsur kalmış olarak bulundu. Trakya, hükümetin orman ve yangın korumasını ortadan kaldırmaya yönelik suç teşkil eden siyasi tercihi nedeniyle yanarken, orman arazileri ve evler kitlesel olarak yok edilirken, Vatandaşı Koruma Bakanı Yiannis Economou, zulüm gören mültecilerin Yunanistan’a girmek için ‘bir fırsat bulmalarını’ önlemek amacıyla sınır gözetimini arttırmak için bölgeye üst düzey ELAS subaylarının gönderildiğini duyurdu. Bunlar, aşırı sağcılara ve faşistlere prim veren; ormanları ve binlerce insanı yangınlara karşı korumasız bırakırken Rafal jetleri, fırkateynlere, Meriç’teki tel örgülere ve Ukrayna’daki emperyalist savaşa milyarlar harcayan bir hükümetin öncelikleridir.”

Atina’da göçmen ölümlerine ve ırkçılığa karşı eylem

Öte yandan Evros bölgesindeki saklandıkları ormanlık alana ulaşan alevler nedeniyle yaşamını yitiren ve bazı ırkçı gruplar tarafından yangınlardan sorumlu tutulan göçmenler için Atina’da bir protesto eylemi gerçekleştirildi. 

(Atina’daki eylemi gösteren videonun orijinali gazeteci Vedat Yeler’in Twitter hesabından alınmıştır.)
(Atina’daki eylemi gösteren videonun orijinali gazeteci Vedat Yeler’in Twitter hesabından alınmıştır.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx