Kendini Mehdi olarak tanıtan ve termal otel işleten Mustafa Çubuk, Esra Erol programına konu oldu… Feramuz Erdin benzer yöntemle kurulmuş Davutçuluk tarikatının lideri David Koresh’i akıllara getirdi

Feramuz ERDİN

ABD inanç özgürlüğü konusunda dünyanın en liberal ülkelerinden birisidir. Kamu düzenini tehdit etmediği sürece kimin neye, nasıl ve niye ibadet ettiği kimsenin ve dolayısıyla devletin de ilgi alanında değildir. Hatta vatandaşların, dünyevi, uhrevi ve ahlaki öğütler veren bir inanca sahip olmaları ve bu amaçla bir araya gelmeleri yani cemaatleşmeleri tercih edilir. Böylelikle hem kötülükle uğraşamayacakları farz edilerek hem de daha kolay kontrol edilebilecekleri düşünülür.

YÖNTEMLERİ AYNI
Hangi dine veya inanca sahip olursa olsun insanın inanma, bağlanma ve beklentiye girme gibi duygularının suiistimal edildiği birçok cemaatin mantar gibi türediği bir dönemdeyiz. Dini bilgisi ve inancı zayıf kişiler, kendinin diğer insanlardan farklı güç veya duyulara sahip olduğunu iddia eden kişiler tarafından kolaylıkla kandırılabilmektedir. Maalesef, genelde bu “liderlerin” dini ve ahlaki bilgi ve inançları da normal bir inanana göre daha az olmaktadır. En belirgin özellikleri kurnaz ve ağızlarının iyi laf yapıyor olmasıdır. Tarihteki en bilinen tarikat lideri olan Hassan Sabbah’tan beri sistem neredeyse tamamen aynıdır.

Bu tür cemiyetlerin mürit toplamak için kullandığı belli başlı birkaç yöntem vardır:
1. Mevcut bir inancı yeniden yorumlama ve tahrif etme
2. Öbür dünyayı, kıyametten korunmayı garantileme
3. Cemiyet içi rahatlık, kuralsızlık ve aidiyet duygusu
4. Sınırsız dünya menfaati, rahat cinsellik, içki ve hatta uyuşturucu

Bundan birkaç ay önce sosyal medya” keşfet”lerine aynı anda birkaç sahte mehdi iddiası düşmeye başlamıştı. Tuhaf hareketler içinde silahla poz veren, kendince bir mürit grubu olan sahte mehdilerin bir kısmı istedikleri etkiyi yaratamayınca ortadan kayboldu.

YERLİ MEHDİ MUSTAFA
Aynı dönemde yıldızı parlayan Mustafa Çabuk daha kalabalık bir kadro ile videolar çekiyordu. Coşkulu müziklerle desteklenen tuhaf ritüelleri kısa sürede herkesin dikkatini çekmişti. Bir süre sonra “keşfet”lerden kaybolan Çabuk’un kendisine bir termal otelde kült bir grup kurduğu ortaya çıktı.

Esra Erol’un TV programında sıkça işlenen bir konu haline gelen bu komünün yaşamı aslında dünyadaki daha önceki örneklerinden hiç de farklı değildi. Müritlerini, birlikte yaşadıkları o yerde yakında kopacak olan kıyametten birlikte korunacaklarına inandırmıştı. Aynı ABD’li öncüsü David Koresh gibi!

WACO’DAKİ DAVUTÇULUK TARİKATI
Bundan 30 yıl önce adını kendi ismini vererek kurduğu Davutçuluk tarikatının lideri David Koresh de Teksas Waco’da kendisine aynı böyle gözlerden uzak bir komün kurmuştu. 12 yaşına basan genç kızlarla ilk cinsel ilişkiyi o yaşıyor, bazıları ensest ilişkilerden doğan onlarca çocuğu, eşleri ve diğer müritleri ile birlikte kendilerince mutlu – mesut şekilde yaşıyorlardı. Bir de nedense hızla silahlanıyorlardı?

ABD kolluk birimleri yaptıkları çalışma sonucunda bu grubun bir operasyonla dağıtılması ve tarikat lideri Koresh’in işlediği suçlardan dolayı yargılanması zamanının geldiğini görmüştü. Az bir kuvvetle başlanılan operasyonda silahla karşılık verilmesi üzerine dört kolluk görevlisi hayatını kaybedince duruma FBI el koydu.

FBI komün lideri ve üyelerinin teslim olmakta direnmesi karşısında ABD tarihinde ilk kez olmak üzere bir operasyonda tankları kullanmaya karar verdi. Birçok özel harekâtçı, silahlı kolluk ve hatta asker bölgeye konuşlandırıldı. 51 gün süren müzakereler esnasında 35 kişi evi terk etmeye razı olmuştu ama diğerleri hala direniyordu. Teslim olmaya zorlamak için evin elektriği, suyu ve dış dünya ile her türlü irtibatı kesilmişti. Buna rağmen David Koresh ve müritleri teslim olmamakta direniyordu.

Nihayet 51. günde FBI görevlileri eve göz yaşartıcı bomba atacaklarını ve bundan önce içerdekilerin evi terk etmelerini istedi. İçerden silahla karşılık verilmesi üzerine eve tam 6 saat boyunca gaz bombaları atıldı. Hala kimse dışarıya çıkmamıştı. O sırada evin üç ayrı bölümünde aynı anda başlayan yangın sonucunda ev içindekilerle birlikte yanarak küle döndü.

Bill Clinton’un başkanlığının ilk günlerine denk gelen bu olayda yangının nasıl ve neden çıktığını bazıları merak ettiyse de açıkçası kimse çok da dert etmedi!
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx